– Påtvungent språk er en sikkerhetsrisiko for kysten

Kystverket vil pålegge bruk av engelsk i all kommunikasjon mellom sjøtrafikksentralene, loser og båter selv om alle snakker norsk. Ledernes nestleder Liv Spjeld By, som selv bor i Bergen, er svært kritisk. - Det snakkes mer enn 80 prosent norsk hos sjøtrafikksentralen på Fedje. Et krav om kun engelsk i Norge fremstår derfor som absurd, mener hun.

– Skaper usikkerhet for arbeidsplasser og rettigheter

Hydro vurderer å selge sitt segment for valsede produkter. – Om så skjer vil mange grønne og norske industriarbeidsplasser, som myndighetene gjennom en årrekke har tilrettelagt for, kunne forsvinne. Dette er vi kritiske til, sier Ledernes forbundsleder Audun Ingvartsen i en kommentar.

– Mongstad må vurderes først for batterifabrikk

Equinor, Norsk Hydro og Panasonic skal bygge batterifabrikk i Norge, noe som har utløst en massemobilisering blant norske kommuner. Nå minner lokale Ledernemedlemmer om tidligere lovnader på Mongstad.

Lederne om innreiseforbudet: – Myndighetene bør finne en ordning for lønnskompensasjon til utenlandske arbeidstakere

Som følge av de strenge innreiserestriksjonene som er innført, vil i utgangspunktet kun nordmenn og utlendinger som er bosatt i Norge få lov til å reise inn i landet. Nå ber Ledernes forbundsleder Audun Ingvartsen myndighetene om å finne bedre løsninger.

Helikopter på sokkelen. Foto: Harald Pettersen / Equinor.

Advarer sterkt mot å flytte kontrollsentral fra Sola til Østlandet

Avinor vil flytte kontrollsentralen, og dens spesialtrente flygeledere for lufttrafikken i Sørvest-Norge og på kontinentalsokkelen, fra Sola utenfor Stavanger til Røyken mellom Oslo og Drammen. Arbeidstakerorganisasjonen Lederne er bekymret.

Vil møte næringsministeren om maritim sektor

Maritim sektor er en av Norges viktigste og mest innovative næringer, men pandemien synliggjør nå behov for akutte tiltak. Arbeidstakerorganisasjonene Lederne, Fellesforbundet, NITO, Negotia, FLT og Tekna ber derfor i et brev til næringsministeren om et møte vedrørende behovet for en tiltakspakke for maritim sektor.

Lederne følger opp mødrehjemmet i Brasil – overfører kr 156.000 for 2021

På 11 år har Lederne gitt mødrehjemmet Abrigo i Brasil over 1,6 millioner kroner – én krone per yrkesaktive medlem per måned. Dette er Ledernes samfunns- og samvittighetsprosjekt, som er vedtatt av sentralstyret og kongressen.

Flere medlemsfordeler i Ledernes pensjonistmedlemskap

Etter vedtak i Ledernes kongress får pensjonister tilgang til mange nye medlemsfordeler. Samtidig får pensjonistmedlemskapet fra 1. januar 2021 en årlig pris på kr. 600.

Lederne bytter system for e-læring

Lederne har i disse dager gått over til Didac som sitt system for e-læring. Systemet vil videreutvikles og tilpasses kontinuerlig fremover, men allerede nå kan du som medlem melde deg på Ledernes kurs og få tilgang til din egen e-læringsplattform via Didac.

Lederne: – Ingen flyreiser med Wizz Air

Ledernes sentralstyre har enstemmig vedtatt en uttalelse om at ingen flyreiser i Ledernes regi skal foregå med Wizz Air. Styret fraråder også både medlemmer og andre å benytte seg privat av selskaper med slike holdninger til spillereglene i det norske arbeidslivet som Wizz Airs toppsjef har gitt uttrykk for.

Regionkontor Stavanger

Besøksadresse

Breibakken 14, 4012 Stavanger

Administrativ kontakt

Sentralstyremedlemmer

Willy André Vedå

907 66 247

willy.veda@gmail.com

Vara: Nils-Magnar Feten

958 35 254

nmf@sogneprodukt.no

Regionutvalget

Torill Gjelsvik Tombre

975 74 342

togjto@gmail.com

Kongressdelegater

Nils-Magnar Feten

nilsm@sogneprodukt.no

Vara: Helge Kolseth

helkols@online.no

Torill Gjelsvik Tombre

togjto@gmail.com

Vara: Janne Asphaug

janne.asphaug@gmail.com

Conny Hylland

3009conny@gmail.com

Vara: Tommy Moe

tommy.moe@hotmail.no

Jostein Jørgensen

jostein@hytorc.no

Vara: Elsie Kristin Myklebust

elsie.kristin.myklebust@a2g.no

Øystein Slåke

oystein.slake@hydro.com

Vara: Bjørn Egil Haugland

bjorn.egil.haugland@hydro.com

Kjell Arne Skålevik

kjell.arne.skalevik@gmail.com

Vara: Per F. Nordtun

pe-nordt@online.no

Trond Sandvin

trond.sandvin@ttinorway.com

Vara: Reidar Aga

reiaga@online.no

Kari Rørvik

kari.rorvik@stahl-tranberg.com

Vara: Finn Ivar Fredriksen

fiivarf@online.no

Jon Martin Bratthammer

Jon.Bratthammer@gmail.com

Vara: Ove Ellefsen

ove.ellefsen@hydro.com

Nancy Elin Hammer

nancy.elin@hotmail.com

Vara: Pål Lokna Jørgensen

plj@haugnett.no

Stein-Asle Øvrebotn

stein-asle@vestnesland.no

Vara: Gunnar Bjarne Øvrebotten

gunnar.ovrebotten@online.no

Avdelinger

Bergen (avd. 2)

Leder

Torill Gjelsvik Tombre

975 74 342

ledernebergen@gmail.com

Bømlo (avd. 73), Hordaland

Leder

Vidar Nygård

959 04 966

vidar.nygard@wartsila.com

Florø (avd. 99), Sogn og Fjordane

Leder

Hallgeir Helland

995 51 111

hallgeir.helland@online.no

Førde (avd. 109), Sogn og Fjordane

Leder

Trude Arlen Horne

481 10 069

trudearlen@gmail.com

Haugaland (avd. 14), Rogaland

Leder

Roald Gjelsten

473 01 819

roald.gjelsten@autostoresystem.com

Høyanger (avd. 49), Sogn og Fjordane

Leder

Bjarne Bjørnar Otterstein

917 63 803

bjornar.otterstein@hoyanger.kyrkja.no

Karmøy (avd. 117), Rogaland

Leder

Jon Martin Bratthammer

950 54 552

jon.martin.bratthammer@hydro.com

Kvernaland / Jæren (avd. 106), Rogaland

Leder

Srecko Trifunovic

915 24 023

srecko.trifunovic@kvernelandgroup.com

Kvinnherad (avd. 105), Hordaland

Leder

Øystein Slåke

902 06 098

oystein.slake@hydro.com

Odda (avd. 7), Hordaland

Leder

Morten Hus Haugen

926 59 935

morten.haugen@ttinorway.com

Sogn (avd. 120), Sogn og Fjordane

Leder

Nils Magnar Feten

958 35 254

nilsm@sogneprodukt.no

Sokndal (avd. 96), Rogaland

Leder

Jarle Stenberg

400 38 673

jarle.stenberg@kronosww.com

Stavanger (avd. 4), Rogaland

Leder

Kari Rørvik

932 62 096

kari.rorvik@stahl-tranberg.com

Stord (avd. 17), Hordaland

Leder

Kjell Arne Skålevik

951 97 533

kjell.arne.skalevik@gmail.com

Svelgen (avd. 93), Sogn og Fjordane

Leder

Arne Rebni

911 76 353

arne.rebni@elkem.no

Ålvik (avd. 47), Hordaland

Leder

Per Edward Einemo

per.einemo@elkem.no