Hjem Nyheter Enighet i sokkeloppgjøret

Enighet i sokkeloppgjøret

Lederne har kommet til enighet med Offshore Norge i årets sokkeloppgjør. – Vi er fornøyde med at enighet er oppnådd, og at vi har fått fremforhandlet et godt resultat for våre medlemmer, sier Ledernes forbundsleder, Audun Ingvartsen.

Sokkelforhandlingene hos Offshore Norge i 2025. Lederne

Sokkeloppgjøret startet mandag 12. mai, og etter nesten 14 timer med til dels krevende forhandlinger mellom Offshore Norge og Lederne, ble det oppnådd enighet. Det siste tilbudet inneholdt betingelser som begge parter kunne akseptere;

– Vi har fremforhandlet et godt resultat i dette mellomoppgjøret som styrker kjøpekraften til våre medlemmer på sokkelen, sier Ingvartsen.

Resultatene inkluderer:

  • Et garantert tillegg på lønnsmatrisen på kr 35 000. Tillegget er inklusiv sokkelkompensasjon og feriepenger. Dette er en garantert sum som alle tillitsvalgte i operatørbedriftene kan ta med inn i sine lokale forhandlinger. Det endelige resultatet for våre medlemmer vil derfor først foreligge når de lokale forhandlingene i hvert enkelt selskap er sluttførte.
  • Skift-/nattillegg økes med 5 kr, fra kr 96 til kr 101, og tillegg ved behov for konferansetid økes med kr 7 per time, fra kr 121 til kr 128, gjeldende fra 1. juni 2025.
  • Helligdagsgodtgjørelsen økes med 50 kr, fra kr 2300 per dag til kr 2350 per dag.

Resultatet fra de sentrale og lokale forhandlingene blir gjort gjeldende fra 1. juni i år.

Årets sokkeloppgjør er et mellomoppgjør, noe som betyr at forhandlingene kun har dreid seg om lønn.

Bakgrunn:
Forhandlingene på sokkelavtalen ble gjennomført med fagforeningene som er omfattet av Sokkelavtalene; Lederne, SAFE og Styrke. Lederne har i overkant av 1700 medlemmer som er omfattet av sokkelavtalen med Offshore Norge.