Historisk seier for innleide i Equinor – enstemmighet i retten
Lederne har vunnet en viktig og prinsipiell sak på vegne av innleide arbeidstakere tilknyttet Equinor. Dommen er enstemmig, og retten slår tydelig fast at de aktuelle gruppemedlemmene har krav på likebehandling.
Vetle Tvedt, Varden
Advokatene Kjetil Drolsum Sandes og Joakim Augeli Karlsen fra Lindbekk Sandnes & co som førte saken for Lederne i nedre Telemark Tingrett (Foto: Varden/Vetle Tvedt).
Bakgrunn for saken
Equinors bonusordning forutsetter at man har vært ansatt sammenhengende det foregående året. 1. juni 2024 byttet Equinor bemanningsselskap for sine offshoreoppdrag. De innleide som fulgte over til det nye selskapet, fortsatte i nøyaktig samme jobb – på samme installasjoner og i de samme prosjektene – men med ny formell arbeidsgiver.
Arbeidsgiversiden hevdet at dette innebar at arbeidstakerne måtte regnes som «nyansatte», og dermed mistet retten til bonusopptjening. Dette til tross for at de aldri hadde et opphold i arbeidet.
Likebehandling gjelder
Retten har nå gitt de innleide fullt medhold. I domsslutningen heter det:
- Gruppemedlemmene som har vært innleid til Equinor ASA fra senest 1. oktober 2024 og frem til mars 2025, sikres utbetaling som minst ville kommet til anvendelse dersom de hadde vært sammenhengende fast ansatt i Equinor.
- TS Group AS dømmes til å betale 1 247 500 kroner i sakskostnader innen to uker fra forkynnelse av dommen.
Dommen er en tydelig stadfestelse av likebehandlingsprinsippet i arbeidsmiljøloven § 14-12 a: Innleide skal ha samme lønns- og arbeidsvilkår som om de var fast ansatt hos innleier.
En prinsipiell avklaring
Lederne organiserer rundt 1500 fast ansatte teknikere og fagarbeidere i Equinor, i tillegg til om lag 100 innleide. Forbundet har hele tiden ment at loven er klar: Et bytte av bemanningsselskap kan ikke brukes til å frata arbeidstakere opptjente eller løpende rettigheter.
Retten har nå slått fast nettopp dette. De innleide fikk beskjed om at overgangen skulle være sømløs. Det var tett dialog mellom selskapene, og arbeidet fortsatte uten avbrudd. Da kan ikke arbeidstakerne i ettertid sitte igjen med regningen.
De innleide har krav på økonomisk likestilling, og skal ikke forskjellsbehandles når det gjelder bonus. At arbeidsgiver på grunn av eget valg om å skifte leverandør skal spare kostnader på bekostning av de innleide arbeidstakerne, er i strid med ordlyden og formålet med likebehandlingsregelen. Vi er glade for for tingrettens tydlige og enstemmige dom, sier advokat Kjetil Drolsum Sandes og Joakim Augeli Karlsen.
Betydning langt utover denne saken
Saken angår mer enn de arbeidstakerne som sto i retten. I bransjer med utstrakt bruk av innleie – som offshore – kan bytte av bemanningsselskap, konkurs eller virksomhetsoverdragelse skape usikkerhet om rettigheter.
Dersom slike skifter automatisk skulle nullstille ansiennitet og opptjening, ville det åpne for systematiske omgåelser av regelverket.
Denne dommen setter en tydelig grense. Innleie er ment som et unntak for midlertidige behov – ikke som et verktøy for å svekke lønns- og arbeidsvilkår.
For Lederne handler dette om mer enn bonus. Det handler om forutsigbarhet, rettferdighet og et ryddig arbeidsliv.


