Her ser du to strandstoler på en strand med vakkert utsyn over havet.

Fakta om ferie og feriepenger

Det er sommer og ferietid, og mange har spørsmål om ferieavvikling og feriepenger. Ferieloven gir alle arbeidstakere både en rett og en plikt til å ta ferie. Loven gir samtidig rett til feriepenger som skal kompensere for bortfallet av lønn under ferien.

Her ser du styreleder Kristin Diserud Mildal i Senter for seniorpolitkk stå ved en talerstol på 50-årsjubileet til Senter for seniorpolitikk

Seniorenes viktige rolle i arbeidslivet

I anledning 50-årsjubiléet til Senter for seniorpolitikk den 7. juni ble politiske løsninger og ny forskning satt på dagsorden. Behovet for eldre i arbeidslivet har aldri vært større.

Illustrasjon lønn

Ledernes lønnsrapport for 2019 er nå klar

Nå kan lønnsdelen av Norsk Ledelsesbarometer 2019 lastes ned - forskning som kan gi viktig ammunisjon foran dine lønnsforhandlinger.

Lederne tok ansvar på overtid: Kom til enighet i meklingen på sokkeloppgjøret

Etter krevende forhandlinger og mekling hos Riksmekleren 3. juni ble det kl. 04.00 natt til 4. juni 2019 enighet i sokkelforhandlingene mellom Lederne og Norsk olje og gass.

Meklingen om sokkeloppgjøret har nettopp startet

Lederne meddelte plassfratredelse til Riksmekleren, NHO og Norsk olje og gass den 29. mai, i forbindelse med bruddet på sokkeloppgjøret 9. mai. Meklingen har nå startet.

Den nye IA-avtalen 2019 – 2022

I den nye IA-avtalen for perioden 2019-2022 har partene satt et uttrykt mål om at arbeidsplassen skal settes i sentrum, og at de nasjonale mål skal være reduksjon i sykefravær og reduksjon i frafall fra arbeidslivet. I tillegg skal man sikre et forebyggende arbeidsmiljøarbeid under omstillinger.

Bruddet i sokkeloppgjøret: Melding om plassfratredelse er oversendt Riksmekleren

Lederne har i dag meddelt plassfratredelse til Riksmekleren, NHO og Norsk olje og gass i forbindelse med bruddet på sokkeloppgjøret 9. mai, og meklingen som starter 3. juni.

Tid for sammenslåing

Avdelingene Oslo og Romerike har blitt Ledernes største avdeling. Den kalles avdeling Stor-Oslo, og fordelene er mange.

Rapporter viser at bedre beredskap er nødvendig i nordområdene

Beredskapen når det gjelder skipstrafikk og transportforhold i nordområdene er altfor dårlig, mener forbundsleder Audun Ingvartsen i Lederne. Troms Fylkeskommune har satt i gang et arbeid for å bedre beredskapen, og har bevilget 250 000 kroner til Maritimt Forum Nord til prosjektet SARex Svalbard.

Mekling 3. juni i oppgjøret mellom Lederne og Norsk olje og gass

Det er avtalt at mekling mellom Lederne og Norsk Olje og Gass på sokkeloppgjøret 2019 mandag 3. juni på Riksmeklerens kontor.

Regionkontor Stavanger

Besøksadresse

Breibakken 14, 4012 Stavanger

Administrativ kontakt

22 54 51 50

post@lederne.no

Sentralstyremedlemmer

Per Helge Ødegård

416 80 114

phod@equinor.com

Vara: Terje Herland

916 49 949

heher@equinor.com

Regionutvalget

Leder for Teknikere

Per Helge Ødegård

416 80 114

phod@equinor.com

Leder for Ledende personell

Hallstein Tonning

952 12 609

hto@equinor.com

Leder for Entreprenører

Cato Prytz

917 78 890

cato.prytz@akersolutions.com

Utvalgsmedlem

Finn Kydland

900 42 651

finn.kydland@beerenberg.com

Utvalgsmedlem

Anita Christensen

930 91 051

anitapiachr@hotmail.com

Unge Lederne-representant

Vigdis Haukås

481 14 052

vigdishaukas@gmail.com

Unge Lederne-representant

Emma Therese Gunderstad

452 30 571

emmath_@hotmail.com

Ledernes kompetanseutvalg

Line Nysted Aarrestad

997 93 739

lna@applysorco.no

Kongressdelegater

Ledere

Steinar Døvik

sdov@equinor.com

Ledere

Geir Egil Skrunes

gesk@equinor.com

Ledere

Roy Vikre

roy.vikre@haugnett.no

Ledere

Lars Olav Holmøyvik

lars.olav.holmoyvik@no.kcadeutag.com

Ledere

Ove Kjerstad

ove.kjerstad@gmail.com

Ledere vara 1

Frank Holmberg

f-holm@online.no

Ledere vara 2

Jon Sigmund Pollestad

jopo@online.no

Ledere vara 3

Helge Fimland

helge@fimland.net

Ledere vara 4

Arild Sunde

arild.sunde@gdfsuezep.no

Ledere vara 5

Knut Larsen

knutl067@gmail.com

Ledere vara 6

Reidar Helmersen

reidar.helmersen@no.bp.com

Ledere vara 7

Alf Magne Foldnes

alfmagne@foldnes.net

Ledere vara 8

Håkon Verner Nilsen

haakon-n@online.no

Teknikere

Terje Herland

heher@equinor.com

Teknikere

Hans Fjære Øvrum

hafjov@equinor.com

Teknikere

Christer Olsson

cohl@equinor.com

Teknikere

Finn Roger Døvik

fdov@equinor.com

Teknikere

Eddy Madsen

eddy.madsen@conocophillips.com

Teknikere

Vidar Mostrøm

v-mostro@online.no

Teknikere vara 1

Svend Kristian Torkildsen

skto@equinor.com

Teknikere vara 2

Ingelill Handeland Eide

ingelillh@gmail.com

Teknikere vara 3

Karina Kvam Bjørvik

kkbj@equinor.com

Teknikere vara 4

Svein Arvid Olsen

sveinao@online.no

Teknikere vara 5

Trond Myklebust

trond.myklebust@gdfsuezep.no

Teknikere vara 6

Dana Omer

dana.omer@gmail.com

Entreprenører

Jenny Fortun

jenny.fortun@akersolutions.com

Entreprenører

Enes Coric

ecoric@online.no

Entreprenører

Einar Stene

eistene@online.no

Entreprenører

Finn Kydland

finn.kydland@beerenberg.com

Entreprenører

Jan Olav Erlandsen

jan-olav.erlandsen@akersolutions.com

Entreprenører

Dag Følling

dag.folling@akersolutions.com

Entreprenører

Geir Solheim

geir.solheim@westcon.no

Entreprenører

Terje Abrahamsen

tab@bis-industrier.no

Entreprenører

Marianne Rødder

marianne.rodder@engie-fabricom.no

Entreprenører vara 1

Irene Heggen

ireneheggen@live.no

Entreprenører vara 3

Morten Olsen

morten.olsen@trelleborg.com

Entreprenører vara 4

Jone Lundervold

jone.lundervold@akersolutions.com

Entreprenører vara 5

Andrew Leknesund

andrew.johnny.leknesund@enivest.net

Entreprenører vara 6

Bengt Hammer

bham@bis-industrier.no

Entreprenører vara 7

Vigdis Haukås

vigdishaukas@gmail.com

Avdelinger

Aibel hovedkontor (avd. 247)

Leder

Tom Engevold

915 99 977

tom_engevold@hotmail.com

Aker BP (avd. 197)

Leder

Hilde Kristin Brevik

412 27 062

hilbre@akerbp.com

Aker Solutions (avd. 184)

Leder

Cato Prytz

917 78 890

cato.prytz@akersolutions.com

Apply Sørco (avd. 254)

Leder

Line Nysted Aarrestad

997 93 739

lna@applysorco.no

ARCHER (avd. 167)

Baker Hughes (avd. 168)

Leder

Sveinung Haraldsen

911 99 968

sveinuld@hotmail.com

Baker Hughes WBI (avd. 250)

Leder

Cato J.Rønneberg

942 46 855

cato.ronneberg@bakerhughes.com

Beerenberg (avd. 186)

Leder

Finn Kydland

900 42 651

lederne@beerenberg.com

Bilfinger Norge (avd. 185)

Leder

Terje Abrahamsen

971 74 454

hovedtillitsvalgt.lederne@bis-industrier.no

Can (avd. 245)

Leder

Terje Lagesen

976 34 505

terje.lagesen@can.no

CCB Mongstad (avd. 61252)

Leder

Helge Daae Johansen

951 62 102

helge.johansen@ccb.no

ConocoPhillips (avd. 142)

Leder

Dana Omer

932 31 542

dana.omer@conocophillips.com

Coor Offshore (avd. 243)

Leder

Anita Christensen

930 91 051

anitapiachr@hotmail.com

Deepocean Lederne Offshore (avd. 255)

Leder

Raymond Fosse

906 42 414

r.f@lyse.net

Endúr Energy Solution (avd. 181)

Leder

Tore Wietfeldt

976 02 777

tore.wietfeldt@endur.no

ESS (avd. 198)

Leder

Roy Vikre

971 09 071

roy.vikre@ess-norway.com

Halliburton (avd. 179)

Leder

Jonathan Whitelegg

52 02 52 04

jonathan.whitelegg@gmail.com

HydraWell (avd. 257)

Leder

Sander Amdal

479 36 623

sander@amdaleiendom.no

Kaefer Energy (avd. 192)

Leder

Andrew Leknesund

911 02 913

andrew.johnny.leknesund@enivest.net

Ledende borepersonell i Transocean (avd. 160)

Leder

Vidar Kjærstad

950 62 414

vidark@hotmail.com

Lederne i Dolphin (avd. 166)

Leder

Ingve Gerhardsen

951 53 777

IngveBugge.Gerhardsen@dolphindrilling.no

Lederne i Neptune Energy (avd. 189)

Leder

Jens Petter Gjærum

934 11 392

jens.petter.gjaerum@neptuneenergy.com

Lederne i Equinor (avd. 136)

Leder

Steinar Døvik

950 85 357 / 55 99 43 99

sdov@equinor.com

Lederne i KCA Deutag Drilling Norge (avd. 159)

Leder

Svein Stigen

997 23 013

svein.stigen@bkkfiber.no

Lederne i Shell (avd. 165)

Leder

Ivar Berg

952 94 041

ivar.berg@shell.com

Lederne i Repsol (avd. 175)

Leder

Stein Roar Johansen

920 35 495

srjohansen@repsol.com

Linjebygg (avd. 187)

Leder

Vebjørn Vatnehol

975 71 405

vebjorn.vatnehol@prezioso-linjebygg.com

Lundin (avd. 244)

Leder

Arne Fjeldsaa

970 92 648

arne.fjeldsaa@lundin-norway.no

National Oilwell (avd. 182)

Leder

Tore Olav Storvik

415 33 478

tore.olav.storvik@nov.com

Neptune Energy (avd. 190)

Leder

Vidar Mostrøm

908 99 285

vidar.mostrom@neptuneenergy.com

Shell Risavika (avd. 249)

Leder

Lene Nordnes

979 66 061

lene.nordnes@shell.com

Rowan Norway (avd. 256)

Leder

Saipem (avd. 188)

Leder

Morten Knudsen

411 08 848

morten.knuds1@gmail.com

Schlumberger D&M (avd. 177)

Leder

Dag Audun Hinnaland

930 53 160

hinnaland@slb.com

Sodexo (avd. 169)

Leder

John Gunnar Haukås

907 64 817

johngunnar.haukaas@sodexo.com

Teknikere i Equinor (avd. 158)

Leder

Per Helge Ødegård

416 80 114

phod@equinor.com

Teknikere i OKEA AS (avd. 153)

Leder

Werner Frøland

917 14 357

werner.froland@shell.com

Veltec AS (avd. 246)

Leder

Svenn-Arild Midlang

916 54 706

samidlang@gmail.com

Westcon (avd. 196)

Leder

Geir Solheim

975 58 204

gso@westcon.no


Utvalg i Lederne

Først takk for den viktige jobben du har påtatt deg som representant ved et av våre mange utvalg. Vi setter stor tillit til at du vil representerer Lederne på en god og tillitsfull måte ved utvalgets ulike aktiviteter. Nedenfor er det beskrevet noen forventinger du kan stille til oss og noen vi vil stille til deg. Det er og beskrevet noen generelle retningslinjer

Våre forventninger til deg:

  • Holder deg løpende orientert om det aktuelle temaet i respektive utvalg.
  • Stiller ved møter og melder fra til vara dersom du er forhindret til å møte.
  • Bidra til entusiasme, god samarbeidsform og produktivitet i utvalget.
  • Holde din kontaktperson i Lederne løpende orientert om møter og andre aktiviteter du deltar i. Videreformidle saker der politisk avdeling naturlig bør involveres.
  • Holde oss oppdatert dersom det er endringer på kontakt personer i de ulike utvalg.

Dine forventninger til oss:

  • Lederne vil støtte deg i rollen som utvalgs representant.
  • At din kontakt person holder deg løpende orientert og gir deg info som du naturlig måtte trenge.
  • At din kontaktperson koordinerer møter/aktivitet dersom det er behov for dette.

Generelle retningslinjer:

  • Føre reiseregning fortløpende og benytte seg av det til enhver tid gjeldene prosjekt nummer. Vi oppfordrer til å ha et bevisst forhold til økonomi og der det naturlig lar seg gjøre, reise på rimeligste måte. Lederne dekker reiseutgifter mellom bostedsadresse/møte.
  • Ved avvik fra rimeligste reisemåte, melde fra til sin kontakt person.
  • Melder ifra dersom det er kritikkverdige forhold eller andre situasjoner som kan være uheldige for utvalg, medlemmer eller Ledernes omdømme.
  • Følger Ledernes etiske retningslinjer.
  • Utvalgsmedlemmer sender en kortfattet årsrapport til leder for regionutvalget Hallstein Tonning hto@equinor.com innen 31/1 påfølgende år.
  • Kostnader for ulike utvalg skal føres mot/merkes med U-051

Lederne ønsker deg lykke til i arbeidet som utvalgs representant hilsen fra oss Lederne.

Her finner du kontaktinformasjon til representantene i de ulike utvalgene.