LederCasten – bli bedre kjent med kloke mennesker

I en uformell samtale med kjente samfunnsaktører blir vi bedre kjent med deres tanker om hva god ledelse er og hvordan det bør utøves – både i arbeidslivet og ellers.

Nå kan DU delta med din europeiske lederstemme

European Managers Panel (EMP) fra Ledernes europeiske søsterorganisasjon CEC European Managers undersøker hva europeiske ledere tenker på en rekke utfordringer og temaer. Her kan DU nå delta til årets undersøkelse - det vil kun ta et par minutter av din tid.

Her ser du en tom barnehage fra Tromsø.

– Mangfoldig barnehagetilbud viktigst

Det er positivt at statsråd Jan Tore Sanner i Kunnskapsdepartementet (KD) gir uttrykk for at private barnehager har vært og er viktige for å sikre full barnehagedekning og for å sikre mangfold og et godt tilbud til barn.

Ledernes valgkomité skal finne kandidater til viktige verv

Ledernes valgkomité har nå startet sitt arbeid med å finne kandidater til å fylle viktige verv for Lederne i perioden 2020 til 2024. Nå inviteres Ledernes regioner, avdelinger og enkeltmedlemmer til å komme med innspill gjennom sine avdelinger eller regioner.

Invitasjonene til høstens felles regionmøter er klare

Innkalling til høstens regionmøter har nå blitt sendt ut til alle regionlederne, og de vil sende ut invitasjonen til avdelingslederne.

Her ser du høyspentledninger i norsk natur.

Økning i nettleie kan ødelegge for industrien

22 av 45 industribedrifter rammes nå av Statnetts økning i nettleie, men det er de som hadde høyest reduksjonsfaktor i utgangspunktet som merker det best, altså Hydro, Alcoa, Elkem og Borregaard. Forslaget fra Statnett gir for eksempel en foreløpig beregnet økning i nettariffen fra 2019 til 2020 på i underkant av 40 millioner kroner for Alcoa. Lederne ber om at Statnetts styre engasjerer seg sterkt for å sikre et tett samarbeid med relevante industriaktører for å sikre omforente løsninger.

Høstens kursnyheter fra Lederne

Spennende foredragsholdere er klare for å gi våre medlemmer økt kompetanse innen nye, høyaktuelle emner for god ledelse. Lederne tilbyr 30 prosent flere kurs til høsten!

Ledernes energi- og industrikonferanse 2019

Ledernes energi- og industrikonferanse 2019 finner sted onsdag 16. oktober på Scandic Stavanger Airport Hotel, Sola. Registreringen starter kl. 09.00 og konferansen starter kl. 10.00. Konferansen avsluttes kl. 15.30.

Happy pride! Lederne ønsker alle en fin pride-uke.

28. juni i år er det 50 år siden Stonewall-opprøret, der en større gruppe personer fra LGBTQ-miljøet i New York innledet en rekke demonstrasjoner utenfor utestedet Stonewall som følge av et politiraid her like før. Opprøret regnes som starten på den moderne homokampen, og siden den gang har Pride blitt arrangert på stadig flere steder over hele verden.

Her ser du to strandstoler på en strand med vakkert utsyn over havet.

Fakta om ferie og feriepenger

Det er sommer og ferietid, og mange har spørsmål om ferieavvikling og feriepenger. Ferieloven gir alle arbeidstakere både en rett og en plikt til å ta ferie. Loven gir samtidig rett til feriepenger som skal kompensere for bortfallet av lønn under ferien.

Administrativ kontakt

Sentralstyremedlemmer

Christian Pollock Fjellstad

900 92 309

fjellstad@outlook.com

Vara: Dag Skovli Schultz

932 30 188

dasksch@gmail.com

Regionutvalget

Regionleder

Dag Skovli Schultz

932 30 188

dasksch@gmail.com

Paul Olav Slettbakken

900 70 417

paulslett@icloud.com

Vara: Anne Lien Simonsen

911 06 288

post@bratenstua.no

Britt Wang

909 67 429

brittwangmedia@gmail.com

Vara: Live Bressendorf Lindseth

452 03 335

lbl@kondor.no

Kongressdelegater

Anne Lien Simonsen

post@bratenstua.no

Vara: Mats Kvamme

mats.kvamme@gmail.com

Dag Skovli Schultz

dasksch@gmail.com

Vara: Torfinn Kauserud Larsen

torfinn.kauserud.larsen@borregaard.com

Erik Bergseng

erik.bergseng@nortura.no

Vara: Vegard Fløtre

vf@advokatforeningen.no

Mette Finstad

lederne061@gmail.com

Vara: Mette Engebråten Nordvik

mette.nordvik@sor-odal.kommune.no

Svein Breibyhaugen

sbreibyhaugen@gmail.com

Vara: Andreas Lund Vold

andreas_g88@msn.com

May-Kristin Jordan

may.kristin.jordan@gmail.com

Vara: Bent Egil Jonassen

benjona1@gmail.com

Eddie Dykas

eddie.dykas@sas.no

Vara: Jan Mauritz Thoresen

jan-m.thoresen@sas.no

Britt Wang

brittwangmedia@gmail.com

Vara: Truls-Martin Haga

truls.haga@dahl.no

Live Bressendorf Lindseth

lbl@kondor.no

Vara: Akram Ahmadi

aahmadi213@gmail.com

Helene Alice Formo

heal-f@online.no

Vara: Birgit Somby

bsomby@getmail.no

Avdelinger

Braskereidfoss (avd. 122)

Elverum (avd. 32)

Leder

Bjørn Lunner

911 66 647

bjorn.lunner@dyrhoff.no

Fredrikstad (avd. 3)

Leder

Sigurd Olsen

917 50 113

sigurd.olsen@kronosww.com

Indre Østfold (avd. 46)

Leder

Helge Rindal

69 88 00 01 / 992 80 443

helger@getmail.no

Innlandet (avd. 61)

Leder

Mette Finstad (Nestleder Anne-Lise Grosberghaugen

99477850

lederne.innlandet@gmail.com

Kongsvinger (avd. 86)

Leder

Käthe Ljøner Dammen

469 29 962

kathe.ljoner.dammen@gmail.com

Luftfart (avd. 98)

Leder

Jan M. Thoresen

957 15 285

jan-m.thoresen@sas.no

Moss (avd. 10)

Leder

Dag Skovli Schultz

932 30 188

dasksch@gmail.com

Nortura Rudshøgda (avd.180)

Leder

Erik Bergseng

951 36 643

erik.bergseng@nortura.no

Sarpsborg (avd. 11)

Leder

Jannike Kvamme

455 105 16

jannike_kv@hotmail.com

Solør (avd. 131)

Leder

Tore Skybak

905 91 624

tore.skybak@hotmail.no

Stor-Oslo (avd. 258)

Leder

Christian Pollock Fjellstad

900 92 309

storoslolederne@gmail.com

Trysil/Engerdal (avd. 133)

Leder

Arne Løvås

906 90 120

arnloev2@online.no